Μία πρωτότυπη εκδήλωση-αφιέρωμα στην Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας από το ΣΔΕ Πύργου.

Μία πρωτότυπη εκδήλωση-αφιέρωμα στην Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, πραγματοποίησε το πάντα δραστήριο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας του Πύργου την περασμένη Τρίτη με τη συμμετοχή του Διευθυντή, των εκπαιδευτών και των εκπαιδευομένων του σχολείου.

Στην αρχή της εκδήλωσης η εκπαιδεύτρια του ΣΔΕ Πύργου Λαμπρινή Παντή έκανε μια ιστορική αναφορά στους αγώνες των γυναικών για την απελευθέρωσή τους από τα δεσμά της εκμετάλλευση. Στη συνέχεια, ο συνάδελφος εκπαιδευτής Παναγιώτης Κουτσαντώνης ανέλυσε διεξοδικά την ουσία του γυναίκειου ζητήματος και τη θέση της γυναίκας στον 21ο αιώνα.

Η τεράστια επιτυχία της εκδήλωσης βασίστηκε στην καθολική και ενεργητική συμμετοχή των εκπαιδευομένων στη συζήτηση που ακολούθησε, μετά τις σημαντικές εισηγήσεις των δύο εκπαιδευτών. Η εκδήλωση κατέληξε σε ένα ιδιότυπο βιωματικό σεμινάριο, το οποίο έγινε αφετηρία για βαθειά περισυλλογή και ειλικρινή συνειδητοποίηση του πολυσχιδούς και πολυσήμαντου γυναικείου ζητήματος.