DIVINA EDU

Πολλαπλασιαστική εκδήλωση του σχεδίου Erasmus+ Diversity in Adult Education

Την Τρίτη 27/11/2018 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Ολυμπιακής Εκπαιδευτικής ημερίδα με θέμα: Εκπαιδευτικό υλικό για τη διαχείριση της ετερότητας στην Εκπαίδευση Ενηλίκων – για εκπαιδευτές και διοικητικά στελέχη. Η ημερίδα είχε ως σκοπό την παρουσίαση ενός εκπαιδευτικού υλικού που δημιουργήθηκε ειδικά για τη διαχείριση της ετερότητας στην εκπαίδευση ενηλίκων, κατόπιν έρευνας σε τέσσερις χώρες του ευρωπαϊκού νότου (Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία). Το εκπαιδευτικό υλικό είναι διαθέσιμο στο διαδίκτυο στο:https://www.culturalmediators.eu/divina-platform/

Η ημερίδα διοργανώθηκε από την Ολυμπιακή Εκπαιδευτική, ως εταίρος του σχεδίου DIVINA EDU, με την υποστήριξη του ΔΙΕΚ Πύργου και του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Πύργου.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν εκπαιδευτές ενηλίκων και διοικητικό προσωπικό των φορέων εκπαίδευσης ενηλίκων της περιοχή. Ενεργή ήταν η παρουσία εκπαιδευτών ενηλίκων που απασχολούνται στο Δημόσιο ΙΕΚ Πύργου και στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Πύργου. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία εκτός από το να ενημερωθούν και να περιηγηθούν στην εκπαιδευτική πλατφόρμα να παρακολουθήσουν μία ενδιαφέρουσα εισήγηση περί ετερότητας στην Εκπαίδευση Ενηλίκων του κ. Παναγιωτόπουλου Γεώργιου, Καθηγητή Σύμβουλου Εκπαίδευσης Ενηλίκων του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.

Κατά την διάρκεια της ημερίδας ενθαρρύνθηκε ιδιαίτερα η ανταλλαγή απόψεων και σκέψεων σχετικά με την ετερότητα στην εκπαίδευση ενηλίκων και τις δυνατότητες αξιοποίησης του νέου εκπαιδευτικού προγράμματος και αναδείχθηκαν προοπτικές για μελλοντική του χρήση.