Ημερίδα για το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας στην Αμαλιάδα

Με τη συμμετοχή φορέων και πολιτών του Δήμου Ήλιδας, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 7 Ιουνίου εκδήλωση με θέμα «Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας στην Αμαλιάδα - Λειτουργία και χρησιμότητα του» στο Λαζαράκειο Δημοτικό Μέγαρο, με σκοπό την ενημέρωση του κοινού για την ίδρυση του σχολείου που προσφέρει Απολυτήριο Γυμνασίου σε ενήλικους.

Την εκδήλωση άνοιξε ο Δήμαρχος Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος. Ο Δήμαρχος Ήλιδας καλωσόρισε το σχολείο στην πόλη της Αμαλιάδας, μίλησε για τις δυσκολίες μέχρι την ίδρυσή του τμήματος και ευχήθηκε τα καλύτερα για τη λειτουργία του. Αναφέρθηκε στη χρησιμότητα του σχολείου για την πόλη και την περιοχή, αλλά και στην αξία της μάθησης ιδίως για τους ενηλίκους. Αναφέρθηκε στην ένταξη του σχολείου στη Σχολική Επιτροπή του Δήμου, από όπου και θα υποστηρίζεται, ενώ υποσχέθηκε καλύτερη οργάνωση και λειτουργία του τμήματος Δια Βίου Μάθησης.

Το χαιρετισμό του Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Δημήτρη Μπαξεβανάκη στην εκδήλωση, διάβασε η μαθηματικός του Σ.Δ.Ε. Πύργου κ. Έλενα Κολιάτου, καταλήγοντας ως εξής:  «Με την ίδρυση του ΣΔΕ στην Αμαλιάδα στηρίζουμε το σημαντικό αυτό ρόλο που επιτελούν τα ΣΔΕ και προτρέπουμε τόσο την τοπική κοινωνία, διοίκηση όσο και τους εκπαιδευτές να στηρίξουν το σχολείο στηρίζοντας έτσι την ίδια τη Δημόσια Εκπαίδευση που δε διαχωρίζει κανέναν αλλά επικροτεί κάθε προσπάθεια ενεργητικής μάθησης και κοινωνικής συμμετοχής. Θα ήθελα, επομένως, να ευχηθώ κάθε επιτυχία στη σημερινή εκδήλωση, να δηλώσω τη δέσμευσή μας να παραστούμε στην έναρξη λειτουργίας του ΣΔΕ στην Αμαλιάδα και να βεβαιώσω ότι θα είμαστε αρωγοί της προσπάθειας να στηρίξουμε το δικαίωμα όλων για μια δεύτερη ευκαιρία στη μάθηση».

Κατόπιν πήραν το λόγο οι βουλευτές Ηλείας κ. Έφη Γεωργοπούλου-Σαλτάρη και κ. Γιάννης Κουτσούκας. Και οι δύο βουλευτές αναφέρθηκαν στο πόσο σημαντικό είναι το σχολείο για την περιοχή, και σε όσα μπορεί να προφέρει στους ενήλικους μαθητές του.  Βαθιοί  γνώστες της λειτουργίας των ΣΔΕ και των προβλημάτων που αντιμετώπισαν αυτή τη χρονιά, χαιρέτησαν καθένας από την μεριά του, την ίδρυση του σχολείου στην Αμαλιάδα και ευχήθηκαν κάθε επιτυχία.

Τις ευχές  του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ηλείας κκ. Γερμανού, μετέφερε ο π. Παναγιώτης Γιατρά, εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Τρύφωνος Αμαλιάδος, λέγοντας χαρακτηριστικά πως «αυτό το σχολείο δεν είναι δεύτερης ευκαιρίας, αλλά σχολείο ευλογία για τους ενηλίκους», καθώς αποτελεί μια πραγματική ευλογία η δυνατότητα που τους προσφέρεται για μάθηση και νέα προοπτική στη ζωή τους.

Το κύριο μέρος της εκδήλωσης άρχισε με την παρουσίαση του διευθυντή του σχολείου κ. Δημήτρη Αγγελόπουλου με θέμα «Τι είναι τα Σ.Δ.Ε. και σε ποιούς είναι χρήσιμα;». Παρουσιάστηκαν στοιχεία σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου και τα οφέλη που προκύπτουν για τους ενήλικους εκπαιδευόμενους με τη λήψη του Απολυτηρίου Γυμνασίου, όπως :.

—  η δυνατότητα συμμετοχής σε Διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ,

—  η δυνατότητα πρόσληψης & εργασίας σε θέσεις του Δημόσιου τομέα, όπως Δήμοι, Κοινότητες, Περιφέρεια, Πυροσβεστική κλπ.

—  η δυνατότητα συμμετοχής στα Κοινωφελή Προγράμματα του ΟΑΕΔ, όπου μπορούν να εργάζονται με 5μηνη, 8μηνη ή μεγαλύτερης διάρκειας σύμβαση,

—  η δυνατότητα συμμετοχής σε Προγράμματα Κατάρτισης στα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης2 (ΚΔΒΜ2, πρώην ΚΕΚ).

Προβλήθηκε βίντεο με στιγμιότυπα από τις δράσεις και τις εκδηλώσεις του Σ.Δ.Ε. Πύργου τη σχολική χρονιά 2016-17, ενώ ακολούθως, η κ. Βασιλοπούλου Γεωργία,  πληροφορικός, παρουσίασε το θέμα: «Η σημασία της Δια Βίου Μάθησης και των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας».

Ο φυσικός κ. Βασίλης Ηλιόπουλος, κατέθεσε την εμπειρία του μέσα από τα 2 χρόνια εργασίας του στο Σ.Δ.Ε Πύργου.  Ακολούθως παρουσίασε τα σχέδια δράσης (projects) στα οποία συμμετείχε: α) Κατασκευή - Μακέτα πόλης, β) Περιβαλλοντικό ? Καλλιέργειες μικρής κλίμακας και γ) Φωτογραφικό - Γωνιές της Ηλείας.

Η δικηγόρος κ. Λαμπρινή Παντή, εκπαιδεύτρια Κοινωνικού Γραμματισμού, παρουσίασε το σχέδιο δράσης (project) «Ανάγνωση-παρουσίαση λογοτεχνικού βιβλίου». Υπεύθυνη για την παρουσίαση της εκδήλωσης ήταν η φιλόλογος-θεατρολόγος κ. Ελευθερία Μυλωνά, η οποία παρουσίασε και τα «Θεατρικά Δρώμενα» που δημιούργησε μαζί με εκπαιδευόμενους της περσινής σχολικής χρονιάς.

Η εκδήλωση έκλεισε από τον κ. Δημ. Αγγελόπουλο, με την παρουσίαση του σχεδίου δράσης (project) «Κοινωνικοί φορείς της πόλης μας», καθώς και με ευχαριστίες σε όσους βοήθησαν να ιδρυθεί το τμήμα στην Αμαλιάδα, σε όσους παρακολούθησαν, συμμετείχαν και βοήθησαν στην εκδήλωση.

Η θεατρολόγος Ελευθερία Μυλωνά παρουσιάζει εργασίες εκπαιδευομένων

Ο φυσικός Βασίλης Ηλιόπουλος, παρουσιάζει το σχέδιο δράσης (project) στα «Κατασκευή - Μακέτα πόλης»

Ο Δήμαρχος Ήλιδας Χρήστος Χριστοδουλόπουλος (μέση) με το διευθυντή του Σ.Δ.Ε. Πύργου Δημήτρη Αγγελόπουλο (δεξιά), σε συνάντησή τους με σκοπό την ίδρυση τμήματος ΣΔΕ στην Αμαλιάδα.

Το τμήμα Αμαλιάδας του Σ.Δ.Ε. Πύργου είναι Δημόσιο σχολείο για Ενηλίκους, με δωρεάν φοίτηση. Παρέχει στους ενηλίκους τη δυνατότητα να αποκτήσουν Απολυτήριο Γυμνασίου μόνο σε δύο (2) χρόνια. Λειτουργεί απογευματινές ώρες, 4:30 μ.μ. έως 8:30 μ.μ,  στο Τέρμα Ολυμπίας και Έλλης, στο κτίριο του Δημόσιου ΙΕΚ Αμαλιάδας. Τηλ./FAX: 26210-20.350, 693.65.25.428. E-mail: sdepyr@sch.gr  Ιστοσελίδα: sde-pyrgou.ilei.sch.gr

Δημότες και εκπαιδευόμενοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας παρακολουθούν την εκδήλωση

Εκπαιδεύτριες και συνεργάτες του ΣΔΕ παρακολουθούν την εκδήλωση