Η δημιουργικότητα στο Σ.Δ.Ε. περνάει μέσα από την τοπική αγορά!

Η φαντασία, οι ευαισθησίες και τα προσωπικά ενδιαφέροντα του καθενός, αποτελούν βασικά συστατικά για τη δημιουργικότητα του. Το περιβάλλον όμως και οι συνθήκες μέσα στις οποίες μπορεί να αναπτυχθεί αυτή η δημιουργικότητα είναι εξίσου σημαντικές, αν όχι καταλυτικές. Και περιβάλλον για το Σ.Δ.Ε. αποτελεί η τοπική κοινωνία και η αγορά του Πύργου και της ευρύτερης περιοχής.

Από την επίσκεψη ομάδας εκπαιδευομένων του Σ.Δ.Ε. Πύργου, στην Ξυλεία Τορέγας

Προκειμένου να υλοποιήσουν διάφορες κατασκευές, εκπαιδευόμενοι από το Σ.Δ.Ε. Πύργου, επισκέφθηκαν την περασμένη εβδομάδα (16 & 20/3/2017) δύο τοπικές επιχειρήσεις: την Ξυλεία Τορέγας και τα Χρώματα Τζανέτος. Οι εκπαιδευόμενοι συζήτησαν σχετικά με τις κατασκευές που θέλουν να δημιουργήσουν, ενώ οι επαγγελματίες παραχώρησαν δωρεάν υλικά (όπως ξύλα, χρώματα κτλ.), για τις κατασκευές που θα γίνουν στο σχολείο και έδωσαν συμβουλές για την καλύτερη υλοποίησή τους.

Το ΣΔΕ Πύργου είναι ένα σχολείο ανοικτό στην τοπική αγορά, και τις επιχειρήσεις και καλεί όσους φορείς και επαγγελματίες το επιθυμούν, να έρθουν σε επικοινωνία με τα στελέχη του σχολείου για μια εκπαιδευτική συνεργασία.

Το Σ.Δ.Ε. Πύργου είναι Δημόσιο σχολείο για Ενηλίκους, με δωρεάν φοίτηση. Παρέχει στους ενηλίκους τη δυνατότητα να αποκτήσουν Απολυτήριο Γυμνασίου μόνο σε δύο (2) χρόνια. Λειτουργεί απογευματινές ώρες, 4:30 μ.μ. έως 8:30 μ.μ, στο 2ο Χλμ. Ε.Ο. Πύργου-Κυπαρισσίας (Αλφειού), στο κτίριο του 1ου ΕΠΑ.Λ. Πύργου. Τηλ./FAX: 26210-20.350, 693.65.25.428. E-mail: sdepyr@sch.gr  Ιστοσελίδα: sde-pyrgou.ilei.sch.gr