Το Κέντρο Πρόληψης "Παρεμβάσεις" στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας

Την Πέμπτη 14 Απριλίου η Γιώτα Τσαπαρδώνη, ψυχολόγος και επιστημονική υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης "Παρεμβάσεις", επισκέφτηκε το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Πύργου. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του σχεδίου δράσεως "Γνωριμία με Κοινωνικούς Φορείς του Πύργου" με υπεύθυνο εκπαιδευτή τον Βασίλη Παλαιολόγου.

Η κα. Τσαπαρδώνη ενημέρωσε όλους τους παρόντες για το έργο που κάνουν οι Παρεμβάσεις, οι οποίες αν και εδρεύουν στην Αμαλιάδα δραστηριοποιούνται σε ολόκληρο το νομό. Μίλησε συγκεκριμένα για τα προγράμματα που αφορούν σε γονείς, παιδιά, εκπαιδευτικούς και όχι μόνο. Συγκεκριμένα, τα προγράμματα περιλαμβάνουν ενημέρωση σε γονείς με κύριο σκοπό την ευαισθητοποίηση σε θέματα πρόληψης από διάφορες μορφές εξαρτήσεων, βιωματικά εργαστήρια σε παιδιά με στόχο την καλλιέργεια στην πράξη θετικών συμπεριφορών και σεμινάρια σε εκπαιδευτικούς ώστε οι τελευταίοι να γνωρίζουν με ποιο τρόπο θα συνδράμουν μέσα στην τάξη και στο σχολείο προς την επιθυμητή κατεύθυνση.