Ημέρα της Γυναίκας

Το Σ.Δ.Ε. Πύργου τιμά τη Μέρα της Γυναίκας

Το 1977 ο Ο.Η.Ε. καθιέρωσε την 8η Μαρτίου ως Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα της Γυναίκας για να τιμήσει τους πολύχρονους αγώνες των γυναικών ενάντια στην καταπίεση και την εκμετάλλευση και για να προβάλλει την ανάγκη κατάργησης κάθε διάκρισης σε βάρος τους. Όσο κι αν, ύστερα από τους σκληρούς αγώνες των γυναικών για δύο περίπου αιώνες, στις περισσότερες χώρες (όχι σε όλες δυστυχώς ακόμα) έχει θεσπιστεί νομικά η ισότητα των δύο φύλων, στην πράξη δεν έχουν αλλάξει όσα θα έπρεπε. Η προσφορά της γυναίκας εξακολουθεί να μην έχει την αναγνώριση που θα έπρεπε τόσο στο χώρο της οικογένειας όσο και σε αυτόν της οικονομίας και της επιστήμης. Η ανεργία, η μερική απασχόληση πλήττουν περισσότερο τις γυναίκες, η εξίσωση των μισθών και η ισότητα ευκαιριών στην εκπαίδευση δεν έχουν επιτευχθεί ακόμα ενώ η βία αποτελεί ένα από τα βασικότερα προβλήματα των γυναικών και στη χώρα μας, πρόβλημα που συνήθως μένει στο σκοτάδι.

Αυτά διαπίστωσαν οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευόμενες του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Πύργου σε εκδήλωση που έγινε στο σχολείο την Πέμπτη 8 Μαρτίου για τη Μέρα της Γυναίκας. Με αφορμή κείμενα, τραγούδια και ποιήματα αντάλλαξαν απόψεις, εμπειρίες και προβληματισμούς για τη θέση της γυναίκας σήμερα στον κόσμο και στην Ελλάδα και για τα προβλήματά της.  Την εκδήλωση επιμελήθηκε η φιλόλογος του ΣΔΕ Πύργου κ. Βασιλική Διαμαντοπούλου και από τη συζήτηση προέκυψε ότι η γυναίκα θα πρέπει να δώσει κι αγώνα εσωτερικό ενάντια στο «τριπλό ξόανο που τους δούλους κάνει, Συνήθεια, Κέρδος, Πρόληψη», όπως λέει κι ο ποιητής Κ. Παλαμάς. Γι’ αυτό, όπως ήταν και το σύνθημα του Ο.Η.Ε. για το φετινό εορτασμό, «Η ώρα είναι τώρα».