Εορτασμός 25ης Μαρτίου 1821

Στην  κατάμεστη  από εκπαιδευόμενους, εκπαιδευτές και καλεσμένους  αίθουσα εκδηλώσεων  του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ)  Πύργου, πραγματοποιήθηκε η επετειακή  εκδήλωση αφιερωμένη στο διπλό εορτασμό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και της Εθνικής Επανάστασης του 1821, που διοργάνωσαν ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεργασία με τους  εκπαιδευομένους του ΣΔΕ.

1.    Ο Διευθυντής του σχολείου απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό και εκφώνησε τον Πανηγυρικό της ημέρας,,

2.    Εκπαιδευόμενοι του Σ.Δ.Ε. Πύργου ανάγνωσαν τμήματα από τη βιογραφία ηρώων και ηρωίδων του 1821,

3.    Ακούστηκαν και τραγουδήθηκαν από τους συμμετέχοντες, τραγούδια κλέφτικα και δημοτικά, σχετικά με την Επανάσταση του 1821,

4.    Εκπαιδευόμενοι του Σ.Δ.Ε. Πύργου ανάγνωσαν το χρονικό από ιστορικές μάχες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821,

5.    Προβλήθηκε βίντεο σχετικό με την Εθνική Επέτειο με τίτλο: «Επανάσταση 1821-ιστορικές διαδρομές»  και ακολούθησε συζήτηση.